kā uzņemt mājās jaunu kaķēnu, ja viens kaķis jau ir? 

Plānojat uzņemt jaunu mājas iemītnieku – kaķēnu, bet neesat pārliecināti vai patreizējais mājas saimnieks (pieaugušais kaķis) necels iebildumus?

Esam sagatavojuši pāris padomus, kā šādā situācija rīkoties:

Kaķēni parasti ir ļoti ieinteresēti draudzēties, taču pieaugušiem kaķiem, kuri ir pieraduši būt vienīgie mājas saimnieki, varētu rasties diskomforts. Tas skaidrojams ar to ka, kaķiem ne visai patīk pārmaiņas, sevišķi viņu teritorijā, tāpēc dažu kaķu uzvedībā novērojama norobežošanās, pastiprināta ņaudēšana vai pat apetītes trūkums.


Lai no tā izvairītos, pāris nedēļas pirms jaunā kaķēna atvešanas uz mājām ir svarīgi radīt nomierinošu gaisotni pieaugušajam kaķim. To var darīt izmantojot kaķu feromonus, kas samazinās kaķa stresa līmeni. Ja ir pamatotas aizdomas, ka kaķis slikti apradīs ar situāciju, tad var izmantot arī uztura bagātinātājus, kas paredzēti kaķa nomierināšanai. Tie strādā vislabāk, ja tiek doti kaķim uzturā jau divas nedēļas pirms gaidāma stresa un tos var turpināt lietot arī pēc jaunā kaķēna ierašanās mājās.

Svarīgi ir sagatavot apkārtējo vidi. Jaunajam kaķēnam būs gultiņa, barības trauks, tualete un mantiņas, kuras būtu vēlams atvest uz mājām jau nedēļu pirms paša kaķēna ierašanās, pavisam labi, ja ir iespēja atvest kādu lietu ar kaķēna aromātu, lai pieaugušais kaķis var ar to iepazīties un pierast.

Kad kaķēns tiek atvests mājās ,vajadzētu ļaut pieaugušajam kaķim to apostīt un pēc tam vest uz kaķēnam sagatavoto istabu, kurā tas varētu pavadīt pirmās dienās jaunajās mājās. Kaķu tualetei, barības traukam un mantiņām jābūt viegli pieejamām. Pirmajās dienās abus kaķus nevajadzētu atstāt kopā bez uzraudzības.

Pievērsiet daudz uzmanības pieaugušajam kaķim. Viņam būs nepieciešama Jūsu uzmanība un atbalsts, turklāt kaķēna aromāts uz Jūsu drēbēm palīdzēs kaķim ātrāk aprast ar jauno situāciju.

Aptuveni pēc nedēļas kaķēns var jau iepazīties ar visu māju un vajag atļaut arī pieaugušajam kaķim iesaistīties, ja viņš vēlās. Piedāvājiet abiem kaķiem kopīgu rotaļlietu vai pacienājiet ar gardumiem blakus novietotās bļodiņās, tomēr ja kaķi nevēlās savā starpā draudzēties, to nevajag uzspiest. Dariet maksimāli daudz pozitīvas darbības, lai pieaugušais kaķis asociētu jauno kaķēnu ar priecīgām, pozitīvām lietām.

Ļaujiet savam kaķim nostiprināt hierarhiju. Kādu laika periodu pieaugušais kaķis visdrīzāk uzšņāks vai pabikstīs kaķēnu, ja tas darīs kaut ko nevēlamu, lai nostiprinātu savu dominanci.

Nepadodieties, ja jau pašā sākumā kaķiem neizdodas sadraudzēties. Vecākiem kaķiem var būt nepieciešams laiks, lai pierastu pie kaķēna. Tomēr, ja Jūsu kaķis izturas sevišķi agresīvi pret jaunpienācēju, tad vajadzētu griezties pēc padoma pie veterinārārsta.